Středa, 20. únor 2008![]() Komentáře (6) Tenhle příspěvek nepotěší ty z vás, kteří nevěří Einsteinovi a jeho teorii relativity. Vlastně GPS je první velké ověření teorie relativity v praxi. GPSka by totiž bez teorie relativity nefungovala. A to je GPSka relativně rozšířená věc, takže je mi divný, že tahle skutečnost není známá. GPS a teorie relativity
Tenhle příspěvek nepotěší ty z vás, kteří nevěří Einsteinovi a jeho teorii relativity. Vlastně GPS je první velké ověření teorie relativity v praxi. GPSka by totiž bez teorie relativity nefungovala. A to je GPSka relativně rozšířená věc, takže je mi divný, že tahle skutečnost není známá.
Princip GPSky spočívá v tom, že se měří vzálenost od jednotlivých satelitů. Ta vzdálenost se měří pomocí času - doby, kterou urazí elektromagnetický signál od satelitu k přijímači. Přesnost měření času musí být v řádu nanosekund, aby byla přesnost vzdálenosti v metrech. Elektromagnetický signál se šíří rychlostí světla, čas v nanosekundách, satelit se pohybuje rychlostí 10km/s. Prostě když se GPSka konstruovala, tak když se do výpočtů zahrnula teorie relativity, tak vyšlo, že její vliv není zanedbatelný. A že pokud ta teorie sedí, hodiny na palubě satelitu by se měly zpožďovat vůči hodinám na zemi o 49 nanosekund za den. Tedy systém bez relativistických oprav měl mít po dni chybu v určení polohy 11 kilometrů. Američtí generálové jsou takoví nevěřící Tomášové. Takže o aplikování pochybné relativistické teorie do jejich satelitů nechtěli ani slyšet. Stalo se, GPSka byla spuštěna. A na konci prvního dne měla chybu v určení polohy světe drž se 11 kilomterů. A inženýři si začli lámat hlavu s tím, jak ji dodatečně přeprogramovat, jak přidat relativistické korekce. Nevymýšlím si, dočtete se to samé třeba i na wikipedii - http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System Komentáře
Zobrazit komentáře jako
(Lineární | Vláknové)
Moje památeční mechanické hodinky tikají dole i nahoře úplně stejně protože teorie relativity i GPS jim je šuma fuk.
Komentář (1)
#1
t
v
20.02.2008 21:37
Ale tuhle ještě neznáš: GPS znamená "gde proboha su?"
Komentář (1)
#2
mamka
v
20.02.2008 21:40
Tak to jsi mě opravdu nepotěšil milý Vláďo,nepotěším ani já tebe,věř nebo ne žádný čas se neposunuje vůbec nikde a hodinami se čas měřit nedá,jelikož je to strojek napočítávající pohyb nikoliv čas.Jak známo,aby šly hodiny přesně je nutno dodržet podmínky za jakých jsou hodiny provozovány,mezi tyto podmínky,kromě určité teploty a tlaku nesporně patří také síla gravitace,na to jsi jaksi vychytrale pozapomněl a snažíš se tu hloupým lidem vsugerovat nesmyslem pravdivost TR.Že hodiny nebudou ukazovat přesný čas,když je budeš zahřívat k extremním teplotám,tomu se divit nebudeš ,ale když je dáš do menšího gravitačního pole tak jéééé jaký div zkracuje se čas.Né to ti asi Vláďo nikdo nezbaští,ty hodiny jdou jednoduše jinak v různých podmínkách provozu,s časem se neděje vůbec nic.
Komentář (1)
#3
Lukas
v
21.10.2012 17:44
Lukáši, předkládáš teorii, která má na první pohled trhliny. Souhlasím s tím, že kyvadlové hodiny půjdou v místě se sníženou gravitací pomaleji než na povrchu Země a že v místě s nulovou gravitací nepůjdou vůbec. Ale v GPS čas měří atomové hodiny, které sice měří oscilace, ale nikoliv mechanické, nýbrž atomové, které jsou na gravitaci nezávislé (viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_clock). Déle tvrdíš, že teorie relativity není pravdivá. Bohužel neuvádíš teorii, která ji vyvrací. Ve vědeckém světě bys s takovými argumenty moc neuspěl. Věda totiž uznává pravidlo, že jakákoliv teorie je platná, dokud se nenajde jiná, která ji vyvrátí nebo zpřesní. Třeba od roku 1632 byl uznáván Galileův princip relativity (GPR). Fungoval dobře do začátku 20.století, kdy začal rozkvět kvantové fyziky, ve které se výsledky GPR začaly rozcházet s experimenty. Einstein publikovat Speciální teorii relativity v roce 1905 a Obecnou teorii relativity v roce 1916. Důležité je, že tato teorie na jedné straně vysvětluje a správně předpovídá experimenty v kvantvé fyzice, ale na druhé straně nevyvrací GPR a Newtonovy zákony. Pokud spočítáš pomocí TR svůj přesunou za babičkou na prázdniny rychlostí 130km/h, dostaneš úplně stejné výsledky jako s jednoduchým vzorečkem s = v * t. A proto se ptám: Jaký je důkaz, že TR nefunguje? A jak pak vysvětlil, že korekce v GPS satelitech vypočítané právě na základě té "neplatné" TR umožňují správné určení polohy?
Komentáře (2)
#3.1
Vláďa
(Domácí stránka)
v
21.10.2012 21:18
10km/s pohyb družice,na konci prvního dne měla chybu v určení polohy světe drž se 11 kilomterů. To je 1,1 sekundy za den a ne 49 nanosekund za den. Používej mozek.
Komentář (1)
#4
Honza
v
10.06.2018 20:24
Jenže tebe nezajímá poloha družice. Ani tě nezajímá rychlost družice. Obojí znáš přesně. Protože 49 nanosekund = 11 kilometrů při rychlosti světla, což je rychlost, jakou se šíří vysílání signálu družic.
Komentáře (2)
#4.1
Vláďa
(Domácí stránka)
v
28.09.2018 22:00
Přidat komentář
|
AnketaCyklisté ve městě jsou
Archivy Výběr jazykaKategorieTrvalé odkazyOdkazy z příspěvkuRychlé hledáníSdílení webloguMůj osobní kalendářGMap |
Vytvořeno pomocí s9y - Design by Vláďa Ajgl podle Carl Galloway contest template