Neděle, 13. duben 2008![]() Komentáře (0) Moje nálada: spokojený Jazyk: French, Czech (Win-1250)
Tak a už jsem zpátky v Toulouse. Škola už mi skončila (teda až na poslední odevzdávky rapportů a opravné práce - no jo, Vláďa Ajgl napoprvé neprošel Fyzikou plazmatu:-) ). A já jsem začal stážovat. O tom, jak jsem stáž hledal, tedy návod pro ty, kteří by si chtěli ve Francii taky zastážovat, přidám později.
Stáž
Tak a už jsem zpátky v Toulouse. Škola už mi skončila (teda až na poslední odevzdávky rapportů a opravné práce - no jo, Vláďa Ajgl napoprvé neprošel Fyzikou plazmatu:-) ). A já jsem začal stážovat. O tom, jak jsem stáž hledal, tedy návod pro ty, kteří by si chtěli ve Francii taky zastážovat, přidám později.
Takže nejdřív kde že jsem to vlastně v pondělí po ránu zaklepal. CNES, neboli Centre National d'Etudes Spatiales, v překladu Národní centrum pro vesmírná studia. Jinak taky francouská vesmírná agentura. Přímo podřízená francouzské vládě, výkonný orgán francouzské vesmírné politiky. Pracuje pro ní 2500 lidí, z toho 1700 v Toulouse, které je faktickým výkonným centrem. Tady jsou všechny laboratoře, řídicí sály satelitů. V Paříži je pak úřední centrum, v Evry se vyrábí Ariana a v Kouru ve Francouzské Guyně je kosmodrom. Koho by to zajímalo podrobněji, nechět si počte na oficálním webu - www.cnes.fr. Jo a centrum v Toulouse je deset minut pěšky od koleje, to je jeho nesporná výhoda
![]() Vyznamenal jsem se už při příchoduU brány je recepce. Zkusil jsem to tam, že jsem nový stážista. Tak mě hned poslali, že vedle vrátnice vlevo je kancelář, kde se vydávají "badge" (průkazky pracovníků). Že ji budu potřebovat, aby mě pustili do "práce". Tak jsem vylezl vlevo z recepce, koukám před sebe, vlevo cedule "service de badges", vpravo cedule "badges", vlevo nějaký keře, vpravo roh budovy. Tak jsem si to namířil vpravo, přes závoru. V tu chvíli už byla ženská z recepce venku a mávala na mě, že "neee, vlevlo přece, vlevo". Onq je ta kancelář na průkazky schovaná ve stromech ještě před závorou:-)Nezbytná administrativa na začátkuNás stážisty poslali ještě za paní z HR (human ressources, česky personalisti), která nám dala do ruky desky s nejrůznějšíma pokynama, jak to chodí, kdy máme chodit do práce, kde je restaurace, kdy nás čeká jaký školení bezpečnosti práce a do jakých firemních kroužků se případně můžeme zapsat. Takže pracovní dobu máme pružnou (jak říká mamka "pružíme"), příchod mezi 8 a 9, na oběd nám počítají 40 minut, odchod podle toho mezi 16:30 a 17:30. Sranda je, že sice máme 35 hodinový týden (jak to nařizuje francouzský zákoník práce), ale protože si CNES usmyslil, že toho využije tak, že dá všem zaměstnancům jeden pátek v měsíci volnej a rozpočítá ho do zbytku, tak to vychází na 7:50 denně (pátky jen 7:20). Jak jsem hledal svého vedoucíhoA potom už jsem mohl za svým vedoucím. Přijdu k jeho kanceláři, tam zavřeno, tak ťukám u kolegy a ptám se, kde najdu Sergia Sosu, že jsem jeho nový stážista. A kolega na mě: "Aha, prima, ... ale Sergio tady dneska není." Tak mě zavedl k sekretářce. Ta se tvářila taky poněkud zmateně, nebo já jsem jí možná nerozuměl. Já rozuměl, že o mě neví, ale možná že říkala pravý opak. V každém případě mě zavedli k mému stolu a počítači a seznámili mě s dalšími dvěma stážisty, kteří sedí ve stejné kanceláři. Seznamovací kolotočA začal kolotoč seznamování, nejdřív s nimi dvěma (Isabelle, Francouzka, a Xavier, Španěl), pak s kolegou ze zadní kanceláře (my jsme průchoďák), pak s dalšími kolegy, kteří šli za kolegou ze zadní kanceláře. Teda kolega ze zadní kanceláře, jméno mi říkali, ale nezapamatoval jsem si ho, mi vysvětloval, jak to funguje v restauraci. Na obědě jsem se seznámil s dalšími stážisty, po obědě s dalšími kolegy, kteří přišli za kolegou zezadu. No prostě kolotoč.A co že je vlastně moje práce?
Málem jsem v tom popisování prvních zážitků zapomněl na to hlavní, tedy co budu dělat, kde a proč. Takže nepracuju na satelitu, nýbrž v oddělení stratosférických balónů. Než jsem se dostal k téhle stáži, tak jsem si myslel, že tak primitivní létací zařízení jako je balón, je dávno překonané, maximálně použitelné pro zábavu zbohatlíků. Hmm, omyl Další využití je pro studium atmosféry. Prostě když chce člověk zjistit, jak to v atmosféře vypadá, tak je stále nejjistější poslat na místo něco, co ji dokáže změřit. No a já budu během mé stáže upravovat a vylepšovat program na zpracování dat z těchto měření. První týden jsem jen zkoumal současnou verzi, kterou naprogramoval můj vedoucí. Taky jsem studoval všechnu možnou literaturu, abych porozuměl, co a proč se v tom programu počítá. A v dalších týdnech mě čeká další studium, osvěžení Javy. A snad mi konečně nainstalujou internet a vývojové prostředí pro tu Javu, takže budu moci něco opravdu začít tvořit. Je to tady s instalací softwaru složitý:-) Všechno musí bejt schválený a oficiálně nainstalovaný. Takže se o to oficiálně žádá. A oddělení informačních technologií je tím trochu zahlcené, takže od objednávky po nainstalování to trvá něco kolem dvou týdnů. Přidat komentář
|
AnketaCyklisté ve městě jsou
Archivy Výběr jazykaKategorieTrvalé odkazyOdkazy z příspěvkuRychlé hledáníSdílení webloguMůj osobní kalendářGMap |
Vytvořeno pomocí s9y - Design by Vláďa Ajgl podle Carl Galloway contest template