"A k čemu je to jako dobrý?" zeptá se neznalec nejpozději po třech minutách rozhovoru o 3D tiskárně. Nebudeme si nalhávat, že první a nejdůležitější výhoda zmíněné mašinky je, že nás, příslušníky mužského pohlaví, dokáže zabavit na dlouhé hodiny. A přestože doba "Táto, rozbila se mi pánvička, vytiskni mi novou!" je ještě daleko, najde se řádka oblastí, kde je reprap užitečnou nebo alespoň zajímavou alternativou. Osobně jsem objevil následující oblasti, ve kterých lze víceméně úspěšně s tiskem experimentovat:
Krabičky
Možnost vytisknout si vlastní krabičku je bezmála boží. Nejroztodivnější tvary, velikosti, výstupky, výřezy - žádný problém. Naposledy jsem takhle kolegovi tisknul
krabičku na Open pilot CC3D flight controller
Modely bytů a domů
Když jsem byl malý a doma vypuklo velké malování, znamenalo to i přeskupení nábytku a nové uspořádání pokojů. Nakreslili jsme si místnost i nábytek na čtverečkovaný papír. O pár let později, když jsem se stěhoval do podnájmu, jsem garsonku kreslil v
3D softwaru pro modelování pokojů. Tohle všechno je prehistorie. Dnes je moderní mít model skutečně 3D. Pokoj včetně nábytku.
Drobnosti do domácnosti a jinam
Co uděláte, když potřebujete háček, náhradu za rozbité víčko na flashku nebo stínítko na lampičku? Já tisknu.
A taky se mi osvědčily různé doplňky ke kolu. Držák na blikačku. Nebo držák blatníku, když na vidlici není žádná díra, ke které by se dal chytit. Viděl jsem dost bastlů z různých plíšků. 3D výtisky fungují a esteticky jsou o level výš, že už ani jako bastl nevypadají.
Modely výrobků do práce
Firma, kde pracuji, vyrábí prakticky prototypovou výrobu. Zatím jsem se ani neodvážil protlačit tištěné součástky do výroby, i když u různých držáků senzorů by se o tom dalo reálně uvažovat. V každém případě jsem za borca, když mi na stole stojí v reálu 1:5 to, co ostatní mají jen na monitoru. A jeden z techniků se nadšeně rozhodl používat můj model hydraulického válce jako výukovou pomůcku pro zákazníky.
Hračky
Je libo
batmanovskou placku,
píšťalku, nebo náhradní mantinel k autodráze? Pravda, některé z těch věcí se pohybují na rozhraní mezi hračkou a blbostí.
Blbosti
No,
internet je plný blbostí.
3D tiskárny
RepRap = REPlication RAPid-prototyper. Tedy už ze samotného názvu vyplývá, že 3D tiskárna je určená k tomu, aby plodila další 3D tiskárny.
Doplňky k reprapu
Spíš dříve než později se objeví potřeba trochu tiskárnu vylepšit. Ať o
držák cívky s drátem,
náhradní cívku, držák elektroniky, příchytku na kabely a spoustu dalších drobností.
Co se mi nepodařilo vytisknout
Tato část budiž návodem, co se na reprapu tisknout nedá, nebo s velkými obtížemi.
Potíže působí příliš velké a příliš malé součástky. Přiznávám, že to zní jako stesky zemědělců, že je buď moc horko a sucho, nebo je moc zima a prší, tudíž nikdy úroda nevyjde tak, jak by mohla. Faktem je, že velké součástky se vlivem smrštění rády deformují a následně odlupují od stolu. Právě položené vlákno během deseti vteřin po položení zchladne prudce z tavicí teploty 230°C na teplotu podložky kolem 100°C, což je provázené smrštěním. Když je takto smršťované vlákno vysoko nad podložkou, vyvodí celkem velké svislé síly, které odchlípnou rohy. Řešení je několik - zvýšit adhezi - buď jinou podložkou nebo zvýšením její teploty, a nebo použít úplně jiný materiál, který se tolik nesmršťuje. Technická poznámka - kritická je výška mezi 5 a 20mm. Do 5 mm se výtisky drží podložky dobře, a co vyroste bez odlepení nad 20mm, to už přilepené zůstane.
Příkladem obtížného výtisku z důvodu velikosti jsou třeba modely T-drážkových desek.
Malé součásti se špatně tisknou, pokud obsahují mnoho nesouvislých segmentů. Extruder pak velmi často zasouvá vlákno zpátky (aby v mezerách samovolně neteklo ven), což vede k tomu, že ve výsledku se posouvá vlákno jen v extruderu a nic neleze ven.
Takto se mi nepodařilo vytisknout modely květin, které měly tak 8mm v průměru a byly 15mm vysoké.
Další problém může nastat, pokud se snažíte napodobit existující součástku a nerespektujete přitom možnosti 3D tisku. Tak jsem například vytisknul náhradní klávesu do elektrického piána. A ta záhy praskla, protože jsem nezohlednil, že tištěný materiál nemá stejnou pevnost jako výlisek, zvlášť kolmo na vlákna. Kromě toho jsem taky vyrobil špatně tenké stěny, které se nespojily - k tomu musejí mít tloušťku zhruba v násobku průměru vytištěného vlákna.
A taky nejdou vytisknout věci, které prostě mechanicky nevydrží. Jako třeba klička se čtyřhranem. Vypadá hezky, ale při prvním použití čtyřhran praskl.
Vždycky, když po velmi dlouhé době přidávám příspěvek na blog, mám takový divný pocit, že bych se měl omlouvat za to, že tak dlouho o sobě nic nezveřejňuji. Sám nevím proč. Prostě když mám pocit, že potřebuji světu něco sdělit, tak to udělám. Jinak mlčí Komentář (1)
Sledován: Úno 27, 22:35